Wednesday, October 17, 2007

Astma

Příčiny
• Exogeně alergické astma: prach, pyl, moučný prach...
• Nealergické astma: infekce, tělesná námaha, studený vzduch, stres, farmaka ( aspirin, ibuprofen ... ), tabákový kouř...
Smíšené formy jsou časté

Příznaky a diagnostika
Astma je onemocnění vedoucí k závažnému zúžení průdušek. Zúžení průdušek (bronchů) je vyvoláno stažením svalů přítomných v jejich stěně. To má za následek poruchu dýchání projevující se nejvíce jako ztížení výdechu. Astmatik proto dýchá zrychleně a měkce, lapá po dechu a jeho dech je provázen dlouhým pískotem.

Klasická léčba
Medikamentózní: glukokortikoidy, sympatomimetika, theofylin, parasympatolytiky... Nutná návštěva lékaře !

Přírodní a doplňková léčba
Doplňková a podpůrná léčba:
vysoké dávky vitamínů ( beta-caroten, B komplex, E vitamín, C vitamín, pupalkový olej, koenzym Q, hořčík s vápníkem, multiminerálový přípravek... )
bylinky: echinacea, vodilka, přeslička, kořen lékořice, jinan dvoulaločný,..
Shalaki - výtažek z rostliny Boswellia serrata: působí příznivě na chronická zánětlivá onemocnění dýchacích cest (astma, bronchopneumonie...)
Diviznový olej je účinným lékem při ucpání průdušek. Zastavuje kašel, uvolňuje ucpané průdušky a podporuje zmírnění a zastavení astmatického záchvatu. Účinkuje téměř okamžitě, pokud je přijímán v čaji nebo v ovocné šťávě.

Úprava jídelníčku: Svůj jídelníček sestavte především ze syrového ovoce a zeleniny, ořechů a semen ( pozor na alergii !), ovesných produktů, hnědé rýže, a zrnin v celku.
Vaše výživa by měla být bohatá na bílkoviny, neměla by mít vysoký podíl uhlohydrátů a neměla by obsahovat žádný jednoduchý rafinovaný cukr. Do jídelníčku zařaďte česnek a cibuli. Tyto potraviny obsahují quercetin a hořčičné silice, které blokují enzymy podporující uvolňování látek, které způsobují záněty.

Vyhněte se potravinám působící plynotvorně, jako jsou fazole, brukvovitá zelenina ( brokolice, květák, zelí ), a velkým množství otrub, nebo potravu doplňte komplexem trávicích enzymů. Plyny vzniklé z potravy mohou způsobit astmatický záchvat tlakem na bránici.
Nejezte zmrzlinu ani nepijte nadměrně studené nápoje. Ochlazení může vyvolat křečovitý stah průdušek.
Jezte střídmě, velké množství jídla může vyvolat tlak na bránici a způsobit tak zkrácení dechu.

Nepijte příliš mnoho alkoholu. Nadmíra alkoholu dráždí dechové centrum.

Dodržujte půst s pitím čerstvě lisovaných ovocných šťáv, půst s pitím destilované vody s citrónovou šťávou nebo kombinaci obou metod po 3 dny v měsíci, abyste umožnili tělu zbavit se toxických látek a hlenu.

Využijte vylučovací dietu, která vám umožní zjistit, jestli některé potraviny nezhoršují průběh astmatických záchvatů. K obvyklým poživatinám s těmito účinky patří: vojtěška, kukuřice, podzemnice olejná, sója, vejce, řepa, karotka, cocacola, mléčné výrobky, červené maso, zpracované potraviny, sůl, špenát, kuřecí a krůtí maso, bílá mouka a bílí cukr.

Praktikujte postupy ke zmírnění stresu ( relaxace, meditace ). Silné emoce jako je strach a úzkost mohou vyvolat astmatický záchvat.

Vyhýbejte se tabákovému i jinému kouři.

Dýchejte nosem! Takto bude vzduch před vstupem do průdušek pročištěn a oteplen.

Pokud se domníváte, že vaše astmatické potíže způsobují roztoči, pokuste se odhmyzit své okolí. Na trhu jsou vakuové vysavače, které roztoče hubí.

Mnozí pacienti trpící astmatem jsou citliví na potravinářské přísady, známé jako siřičitany. Někteří z nich po konzumaci jídla s obsahem siřičitanů dostávají těžké astmatické záchvaty. Mnohé restaurace používají siřičitanové přísady - bisulfit sodný, metabisulfit draselný, bisulfit draselný a oxid siřičitý - k prevenci bujení bakterií v zeleninových salátech, ovoci, mražených mořských salátech a jídlech.

Tělesné cvičení může být proti rozvoji astmatu prospěšné, ale může rovněž u některých jednotlivců způsobit nástup astmatického záchvatu.
Vhodná cvičení: CHI KUNG, TAI CHI, JÓGA, plavání.

Labels: ,

 
clovek12: Astma